energii a jej wpływem na środowisko naturalne, w którym żyjemy, formuła ta wymagała przedefiniowania. Teraz musi ona także obejmować pojęcie czystości. Cóż zaś może zapewnić ją lepiej, niż energia odnawialna? Zapobieganie uzależnieniu od dotychczasowych źródeł energii i podejmowanie środków zapobiegawczych przed np. ich wyczerpaniem, jest możliwe, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie energii również z innych źródeł - najlepiej odnawialnych. Należy pamiętać o tym, że pozyskiwanie energii z wyłącznie jednego źródła może prowadzić do uzależnienia od niego. Dlatego właśnie tak wiele osób decyduje się, by fotowoltaika odpowiadała za ogrzewanie i oświetlenie w ich domu. Montując kolektory słoneczne, obniżają rachunki za media, a przy tym uniezależniają się od dostawcy prądu czy gazu.
Tradycyjne źródła energii powoli zaczynają wykazywać
Tradycyjne źródła energii powoli zaczynają wykazywać pierwsze oznaki wyczerpania. Dzieje się to szybciej, niż się spodziewano, a to wszystko ze względu na lawinowo rosnącą liczbę pojazdów, wysokie potrzeby grzewcze błyskawicznie rosnącej populacji i wysoką skalę uprzemysłowienia. Silnie eksploatowane paliwa kopalne mają też negatywne skutki dla środowiska, jeśli nie są zastosowane przy ich wydobyciu innowacyjne technologie. Z powyższych powodów, alternatywne źródła energii są wręcz kluczowe, zarówno dla ludzi, jak i przyrody. Na szczęście, energia odnawialna jest coraz mocniej doceniana, a inwestowanie w nią jest coraz popularniejsze. Mowa tutaj nie tylko o szczeblu państwowym czy korporacyjnym, bowiem odnawialne źródła energii możemy wykorzystać również my, w naszym życiu codziennym. Jeśli chcielibyśmy zadbać o ekologiczne ogrzewanie i oświetlenie domu, to fotowoltaika jest rozwiązaniem idealnym dla nas. Kolektory słoneczne dostarczą nam zarówno prąd, jak i ciepło, prosto do mieszkania.
Tutaj właśnie na ratunek przychodzi nam
Nie jest tajemnicą, że obecnie w większości krajów do produkcji energii wykorzystuje się głównie węgiel, ropę lub gaz ziemny. Zasoby te mają jednak pewien minus - nie są odnawialne. To z kolei oznacza, że są ograniczone i pewnego dnia mogą się skończyć, a ich cena drastycznie wzrośnie wraz ze spadkiem ich rezerw. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że szkodzą one środowisku. Tutaj właśnie na ratunek przychodzi nam energia odnawialna - jak sama nazwa wskazuje, ta energia nie wyczerpie się, ponieważ stale się odnawia. W ogromnej większości pozyskiwana jest bezpośrednio lub pośrednio ze słońca. Energia słoneczna jest często wykorzystywana w domach i innego rodzaju budynkach do ich ogrzewania i oświetlania - fotowoltaika staje się bowiem niezwykle popularna i coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na inwestycję w kolektory słoneczne. W ten sposób nie tylko przyczyniają się do poprawy stanu jakości środowiska naturalnego, ale też znacznie obniżają sobie rachunki za prąd i ogrzewanie.
Jest to na pewno zauważalny udział
Fotowoltaika w Polsce przeżywa aktualnie szybki rozwój. Program rządowych dofinansowań wyczerpał się, zanim rozpatrzono wszystkie wnioski. Coraz więcej dachów uzbrojonych jest w kolektory słoneczne.
Główną zaletą paneli słonecznych jest ekologia pozyskiwania energii. Nie występują tu gazy cieplarniane ani szkodliwe substancje tak, jak przy większości metod wytwarzania prądu. Instalacje fotowoltaiczne są też opłacalne. Zwrot kosztów następuje już po kilku latach, natomiast panele powinny działać prawidłowo ponad dwadzieścia, trzydzieści lat, w zależności od producenta.
Innym aspektem instalacji fotowoltaicznych jest ich masowość. Moc wytwarzana przez wszystkie działające w Polsce instalacje prywatne jest porównywalna do mocy sporej elektrowni. Jest to na pewno zauważalny udział w potencjale energetycznym kraju. I jest to wyłącznie energia odnawialna. Dodatkowo duże rozproszenie powoduje, że ewentualne awarie pojedynczych instalacji nie wpływa znacząco na wielkość produkcji prądu w całym kraju. Być może jest to przyszłość energetyki na świecie.